GOSPODARKA

LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2023 r.:

1 594

-22,90%

w stosunku do roku 2022

1 631

Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą

116

Liczba nowych osób prowadzących działalność gospodarczą wpisanych do REGON

66

Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą wypisanych z REGON

Podatki dla przedsiębiorców obowiązujące w 2023 r.

Gmina Kozy, dbając o swoją markę przyjaznego miejsca, zdecydowało się m.in. na utrzymywanie znacząco niższych niż maksymalne stawek podatku od środków transportowych. To wyraz dążenia władz do zwiększania potencjału gospodarczego gminy. 

Podatek od nieruchomości dla przedsiębiorców został zachowany na poziomie niższym od maksymalnego.

Dogodne warunki dla prowadzenia biznesu potwierdza również stały wzrost liczby nowych działalności gospodarczych wpisanych w 2023 r. do rejestru REGON oraz działalności gospodarczych (o 2,8%). Utrzymanie wysokości obowiązujących stawek zapewnia stabilność finansową gminy, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju.

zarządzanie przestrzenią

Odpowiednie zarządzanie przestrzenią w gminie ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania porządku przestrzennego, a uchwalanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma korzystne długotrwałe efekty. 

Terytorium Gminy Kozy jest w pełni pokryte obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Taki stan wpływa pozytywnie na wizerunek gminy oraz zadowolenie mieszkańców. Pozwala to m.in. na usprawnienie procesów inwestycyjnych, ponieważ nie jest konieczne wydawanie decyzji o warunkach zabudowy.

W 2023 r. nie podejmowano żadnych uchwał zmieniających MZPZ oraz nie przystąpiono do sporządzenia zmian.

4

Liczba MPZP 

obowiązujących

0

Liczba planów 

zmienionych

2 690

Powierzchnia objęta 

MPZP (ha)

100 %

Powierzchnia gminy 

objęta MPZP

TERENY ZIELONE

Gmina Kozy to obszar o bogatej przyrodniczo historii, który charakteryzuje się różnorodnością krajobrazów i ekosystemów. Jednym z wyróżniających cech tego obszaru jest występowanie rozległych terenów otwartych, które stopniowo są zajmowane przez zabudowę mieszkaniową. Koncentracja zabudowy w gminie jest widoczna przede wszystkim wzdłuż szlaków komunikacyjnych. Takie zjawisko jest wynikiem zmieniającej się struktury społecznej i może wpłynąć na wiele kwestii, w tym na ochronę przyrody i bioróżnorodności, powierzchnie zieleni i zanieczyszczenia powietrza.

Na terenie gminy znajdują się obszary tworzące Park Krajobrazowy Beskidu Małego oraz obszar Natura 2000 Beskid Mały, co stanowi ważny element ochrony przyrody i bioróżnorodności.

Na obszrze kamieniołomu w Kozach w starym wyrobisku wgłębnym znajduje się staw, w którym żyją liczne gatunki żab i ryb. Florę budują młode brzozy, topole osiki i modrzewie. Zniszczony teren poeksploatacyjny stopniowo przekształca się w żyzne podłoże, na którym rośnie wiele gatunków traw, roślin zielnych i krzewów. Kamieniołom leży w pobliżu szlaków górskich PTTK, a bezpośrednio przez jego teren przebiega szlak papieski z Kóz na górę Hrobaczą Łąkę (828 m n.p.m.).

Symbolicznym znaczeniem w parku w Kozach cieszy się platan, który w 2013 r. zajął 2. miejsce w konkursie Drzewo Roku. Gatunek ten charakteryzuje się wiekiem, wielkością, ozdobnymi walorami, pięknem i masywnością gałęzi oraz efektownym nasyceniem barw podczas kwitnienia i zmiany zabarwienia liści jesienią oraz urodą i mnogością owoców. Jego obecność stanowi ważny element krajobrazu, a także przyciąga turystów i miłośników przyrody, co może wpłynąć pozytywnie na rozwój lokalnej społeczności.

Gmina Kozy obejmuje obszary o unikatowej przyrodniczej wartości, co wymaga zrównoważonego podejścia do procesów urbanizacyjnych i ochrony przyrody. Istnienie obszarów chronionych i miejsc o szczególnych walorach krajobrazowych stanowią ważny element zachowania bioróżnorodności i dziedzictwa przyrodniczego regionu.

15,4426

Grunty leśne będące własnością gminy (ha)

stan na dn. 31.12.2023 r.

3,8

Powierzchnia terenów chronionych (ha)

stan na dn. 31.12.2023 r.

70

Krzewy posadzone (szt.)

stan na dn. 31.12.2023 r.

115

Drzewa posadzone (szt.)

stan na dn. 31.12.2023 r.

sprzątanie świata 2023

Po raz drugi sprzątamy w Kozach!


15, 16 i 17 września 2023 r.


W trzeci weekend września odbył się Wielki 30 Finał Akcji Sprzątania Świata, organizowanej w Polsce przez Fundację Nasza Ziemia. W 2023 r. hasłem przewodnim było „Sprzątanie świata łączy ludzi!”. Był to wyjątkowy finał, gdyż od pierwszego worka zebranego w czasie finału w 1994 roku minęło 30 lat. W polskiej edycji wzięło udział ponad 20 milionów uczestników. 

 Gmina Kozy po raz 2 przystąpiła do „Akcji Sprzątanie Świata”, ponieważ chcemy aby nasza mała ojczyzna – Kozy były czyste i wolne od śmieci! 

Akcja sprzątania świata była realizowana w gminie Kozy poprzez: przeprowadzenie stacjonarnych lekcji edukacyjnych w szkołach, wyjście w teren na wspólne sprzątanie naszej miejscowości oraz zbiórkę surowców na PSZOK w Kozach w dniu 16 września. 

 W ramach segregacji odpadów mieszkańcy oddawali do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych makulaturę, butelki PET, puszki aluminiowe, opakowania szklane, a w zamian otrzymywali sadzonkę roślin ogrodowych.